Lopez Island Creamery Gourmet ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.19g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.19g |
| Saturated Fat | 9.57g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.27132303559436% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 18.09g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lopez Island Creamery Handmade Ice Cream (Similarity score: 0.42)
- Nestlé Feuilleté De Mousse Vanille De Madagascar (Similarity score: 7.29)
- Publix Blackjack Cherry Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 8.25)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Vanilla, Vanilla (Similarity score: 8.60)
- Nestle Nestlé Gold Knackige Mousse Vanille (Similarity score: 8.91)
- Ice Cream (Similarity score: 9.33)
- Mucci Chocolat À La Crème Fraîche Et Au Lait Frais (Similarity score: 9.38)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, Classic Ice Cream, Peppermint Stick (Similarity score: 9.41)
- Premium Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 9.41)
- Real Premium Old Fashioned Homestyle Vanilla Ice Cream Churned With Real Ground Beans, Homestyle Vanilla (Similarity score: 9.93)
- Ice Cream, Coffee (Similarity score: 10.25)
- Premium Chocolate Ice Cream Blended With Deep Dark Cocoa, Double Dark Chocolate (Similarity score: 10.45)
- Extra Creamy Homemade Vanilla Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 10.48)
- Deep Dish Apple Pie Flavored Ice Cream Swirled With Cinnamon And Brown Sugar Sauce, And Pieces Of Real Apple And Sugar Rolled Piecrust, Deep Dish Apple Pie (Similarity score: 10.57)
- Rewe Feine Welt Creme Brulee (Similarity score: 11.00)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Nonfat Milk Solids
- Egg Yolk
- Natural Aniseed Aroma
- E412
- And Carrageenan
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)