Maayane Boulettes au Bœuf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50.588235294117645% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.6% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'italie Des Fromages,galileo Mozzarella Tresse (Similarity score: 14.88)
- Garant,axfood Garant Pannkakor (Similarity score: 23.11)
- Big West 4 Côtes De Porc, 700g (Similarity score: 25.21)
- Cote De Porc Échine (Similarity score: 25.92)
- Cote De Porc Echine (Similarity score: 25.92)
- Côte De Porc Echine X2 (Similarity score: 25.92)
- Côte De Porc (Similarity score: 25.92)
- Steaks Hachés (Similarity score: 26.74)
- Boucherie St Clément Entrecôte (Similarity score: 27.07)
- Ravioli Fromage Et Epinard (Similarity score: 27.38)
- Férial,marque Repère,kermené Brochettes D'agneau X 4 (Similarity score: 27.49)
- Meatloaf Mix (Similarity score: 27.73)
- Bubba Burger Beef Chuck Burgers (Similarity score: 27.95)
- Wassila 10 Steaks Hachés Pur Boeuf Halal (Similarity score: 28.50)
- L Etal Du Boucher Lidl,etal Du Boucher Entrecôte À Griller (Similarity score: 28.65)
Ingredients List
- Beef Meat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)