Maayane Houmous Sauce Piquante
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 5.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 154.400002956392mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 154.4mg |
| Sugars | 0.80000001192093g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chris Smooth Hummus (Similarity score: 8.08)
- Tesco 6 White Pittas (Similarity score: 21.21)
- Tesco Tesco Large White Pitta 6 Pack (Similarity score: 21.21)
- Tesco White Pittas (Similarity score: 23.91)
- Mannapain Pain De Mie (Similarity score: 25.90)
- Chaque Jour Sans Gluten,marque Repère Crêpes Sucrées À La Vanille Sans Gluten X 6 (Similarity score: 26.64)
- Weis Sicilian Style Pizza Crust (Similarity score: 29.21)
- Whole Foods Market, Rt Wholesale Llc Whole Foods Market, Petite Pecan Feta Salad (Similarity score: 29.76)
- Sweet Dreams Gummies (Similarity score: 31.10)
- Smoked Oysters Huîtres Fumées (Similarity score: 31.74)
- Cruche Peanut Butter (Similarity score: 32.32)
- Tre Galette Crêpes De Froment Fraîches Farine Agriethique 4 X 50 G (Similarity score: 32.52)
- Tre Galette Crêpes De Froment Fraîches Farine Agriethique 6 X 50 G (Similarity score: 32.52)
- Jsp Enterprises Ltd Pappardelle's, Garlic Chive Angel Hair (Similarity score: 33.42)
- Beignets Framboise (Similarity score: 33.56)