Mackays Ginger preserve
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 66.7g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mackays Seville Orange Marmelade (Similarity score: 1.48)
- Mackays Vintage Marmalade (Similarity score: 1.52)
- Covent Garden Bramble Foods Orange & Whisky Thick Cut Marmalade 340g (Similarity score: 1.92)
- Tiptree Wilkin And Sons Tiptree Orange Marmalade 454g (Similarity score: 5.74)
- Orange Marmalade (Similarity score: 7.49)
- Sainsbury's Pure Canadian Maple Syrup (Similarity score: 7.71)
- The Famous Groose Orange Marmelade (Similarity score: 8.30)
- Vinaigre Au Combava (Similarity score: 8.80)
- Delis Confit De Coquelicot De Nemours (Similarity score: 9.61)
- Tiptree,wilkin & Sons Ltd No Peel Orange Marmalade (Similarity score: 9.91)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd 'old Times' Orange Fine Cut Marmalade (Similarity score: 9.95)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd Orange Marmalade No Peel (Similarity score: 9.95)
- Whole Earth Sweetener Co Organic Blue Agave & Stevia Blend (Similarity score: 10.23)
- Gelée Artisanale Extra Des Pyrénées Piment D'espelette (Similarity score: 10.73)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Orange Slices (Similarity score: 10.83)
Ingredients List
- Sugar
- Ginger
- Lemon Juice
- Gelling Agent
- Mixed Spices
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)