Mackays Marmalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 70g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 70g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dried Mandarin Oranges Sweetened (Similarity score: 32.72)
- M'amour Confiture Ananas (Similarity score: 35.48)
- Tracklements Mint Jelly (Similarity score: 38.22)
- Mille Et Une Huiles Miel & Cacahuète (Similarity score: 39.75)
- Ritrovo Selections Orange Mousse (Similarity score: 41.45)
- Sweet Fuji Apple Rings (Similarity score: 41.55)
- Produce Dried Apple Rings (Similarity score: 41.82)
- Tassos Greek Marmalade (Similarity score: 42.05)
- Island Snacks Chile Mango (Similarity score: 43.99)
- Chile Mango (Similarity score: 43.99)
- Dried Diced Apples (Similarity score: 45.14)
- Kroger Concord Grape Jelly (Similarity score: 45.54)
- Apples Dried Fruit (Similarity score: 45.57)
- Carrefour Confiture Abricot (Similarity score: 48.84)
- Welch's Welchs Concord Grape Jelly (Similarity score: 49.41)
Ingredients List
- Sugar
- Lime
- Lemon
- Acidity Regulator
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)