Tassos Greek Marmalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grape Jelly (Similarity score: 22.18)
- Mille Et Une Huiles Miel & Cacahuète (Similarity score: 25.58)
- Momma’s Hot Pepper Jelly (Similarity score: 31.53)
- Chocolate Syrup, Chocolate (Similarity score: 39.53)
- Nestle,nesquik Chocolate Syrup (Similarity score: 39.60)
- Hy Vee Thai Chili Chutney (Similarity score: 40.95)
- Weis, Weis 5 Star Weis 5 Star, Dipping Sauce, Thai Chili Roasted Garlic (Similarity score: 40.95)
- Sweet Fuji Apple Rings (Similarity score: 42.03)
- Mackays Marmalade (Similarity score: 42.05)
- Weis, Weis Markets Inc Weis, Dried Pineapple Chunks (Similarity score: 42.05)
- Verfeuille Confiture De Chataigne Verfeuille (Similarity score: 42.17)
- Melissa's Melissa's, Dessert Sauce, Chocolate (Similarity score: 44.81)
- Hsn Sports Evo Energy Gel Lemon Flavour (Similarity score: 44.85)
- Litehouse Litehouse, Chocolate Dip (Similarity score: 45.15)
- Sun Maid Mixed Fruit (Similarity score: 45.28)
Ingredients List
- Orange
- Sugar
- Water
- E440a
- Ginger
- Vanilla
- E330
- E202
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)