Maffei Tagliatelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.999999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baguette (Similarity score: 12.17)
- Crepes Natures (Similarity score: 14.48)
- Panas Llc Empanadas (Similarity score: 18.59)
- 12" Homestyle Pizza Crust, Homestyle (Similarity score: 21.70)
- U Petites Crêpes Bretonnes (Similarity score: 24.37)
- Sainsbury's Chicken Pops (Similarity score: 24.93)
- Picard Saumon Pané (Similarity score: 25.11)
- Floribbean Mustard Sauce (Similarity score: 25.16)
- Medailllons De Cuisse De Poulet (Similarity score: 25.85)
- Le Lame Pesto Aubergines Et Basilic (Similarity score: 25.88)
- Picard Pommes De Terre À La Landaise (Similarity score: 25.92)
- Pain Au Maïs (Similarity score: 26.60)
- Nem Au Porc (Similarity score: 26.74)
- Mon Repas Vegetal Long Nuggets De Blé (Similarity score: 27.25)
- Cité Marine Long Nuggets De Blé (Similarity score: 27.44)