Baguette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maffei Tagliatelle (Similarity score: 12.17)
- Crepes Natures (Similarity score: 20.64)
- Morrisons Mini Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 21.95)
- Franprix Filets De Maquereaux Grillés (Similarity score: 22.73)
- Solis Jalapeno & Cilantro Sun Dip (Similarity score: 23.59)
- Picard Pommes De Terre À La Landaise (Similarity score: 24.03)
- Nem Au Porc (Similarity score: 24.11)
- U Petites Crêpes Bretonnes (Similarity score: 25.33)
- Floribbean Mustard Sauce (Similarity score: 25.48)
- 20 Minis Blinis Frais Bio (Similarity score: 25.62)
- Le Lame Pesto Aubergines Et Basilic (Similarity score: 25.66)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 25.96)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 25.96)
- Pan De Molde Hogaza Con Centeno Y Avena (Similarity score: 25.96)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 25.96)