Magnum Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 865kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 865kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0.21 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.21 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 6.21)
- Real Ice Cream (Similarity score: 6.75)
- Coconut Ice Cream With Pineapple Pieces, Coconut Pineapple (Similarity score: 7.49)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 7.50)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- Premium Classic Vanilla Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla (Similarity score: 7.69)
- Premium Vanilla Bean Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.69)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 7.79)
- Market Pantry Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 7.79)
- La Fermière,tarpinian Le Pot De Crème Au Café (Similarity score: 7.94)
- Ice Cream (Similarity score: 8.02)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 8.27)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Green Tea Premium Ice Cream (Similarity score: 8.88)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 8.88)