Coconut ice cream with pineapple pieces, coconut pineapple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.052219321148826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.1% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 63mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63mg |
| Sugars | 19.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 1.63)
- Strawberry Premium Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 4.60)
- Cherry Vanilla Vanilla Premium Ice Cream With Maraschino Cherries, Cherry Vanilla (Similarity score: 4.60)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies, Cake Pieces, Blu's Birthday Party (Similarity score: 5.55)
- Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 5.61)
- Premium Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 5.93)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 6.60)
- Premium Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 6.79)
- Magnum Gelato (Similarity score: 7.49)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Strawberry (Similarity score: 7.88)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 8.31)
- Real Ice Cream (Similarity score: 8.50)
- Ice Cream (Similarity score: 8.75)
- Crème Glacée Pistache N 1 (Similarity score: 9.28)
- Key Food Key Food, All Natural Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.28)
Ingredients List
- Cream
- E417
- Skimmed Milk
- Liquid Sugar
- Coconut Pineapple
- Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)