Magnum Magnum Glace Batonnet Vegan Classic 4x90ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1093kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1093kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.3g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.3g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum,unilever Magnum Vegan Classic (Similarity score: 0.00)
- Mucci Chocolate Brownie (Similarity score: 7.54)
- Magnum Magnum Pistache (Similarity score: 10.50)
- Magnum (Similarity score: 11.53)
- Toblerone Ice Cream (Similarity score: 14.47)
- Marletto Mini Lody Na Patyku (Similarity score: 17.97)
- Auchan Auchan Tarte Normande 500g (Similarity score: 18.17)
- Pur Natur Crème Glacée Vanille (Similarity score: 18.61)
- Real Cream Bars (Similarity score: 19.31)
- Président Professionnel,président Appareil À Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 19.31)
- Lopez Island Creamery Handmade Ice Cream (Similarity score: 20.01)
- French Desserts, Creme Brulee (Similarity score: 20.16)
- Milbona Panna Cotta Au Caramel (Similarity score: 20.93)
- Helados Jop (Similarity score: 21.13)
- Ben & Jerry's Jerry's Karamel Sutra Ice Cream (Similarity score: 21.32)
Ingredients List
- Water
- Flavouring
- Emulsifier
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Stabiliser
- Salt
- Colour
- Water
- Sugar
- Sugar
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Glucose Fructose Syrup
- Pea Protein
- Flavouring
- Emulsifier
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Stabiliser
- Cocoa Butter
- Salt
- Colour
- Cocoa Paste
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Glucose Fructose Syrup
- Pea Protein
- Natural Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)