Toblerone ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092.0kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.0g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.38461538461539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40.0mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum (Similarity score: 8.20)
- Président Professionnel,président Appareil À Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 10.56)
- Magnum Magnum Pistache (Similarity score: 11.59)
- Auchan Auchan Tarte Normande 500g (Similarity score: 12.04)
- Hazelnut Freeze (Similarity score: 12.19)
- French Desserts, Creme Brulee (Similarity score: 13.57)
- Real Cream Bars (Similarity score: 13.77)
- Pur Natur Crème Glacée Vanille (Similarity score: 14.32)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Vegan Classic 4x90ml (Similarity score: 14.47)
- Magnum,unilever Magnum Vegan Classic (Similarity score: 14.47)
- Paturages Crème Brûlée (Similarity score: 14.71)
- Mucci Chocolate Brownie (Similarity score: 15.07)
- Bubbies Mochi Litchi (Similarity score: 15.31)
- Magnum Helado De Vainilla Mini Con Almendras Magnum (Similarity score: 16.20)
- Coffee Chip Incredible Organic Ice Cream, Coffee Chip (Similarity score: 16.26)