Magnum Magnum Glace Pot Double Chocolat Noir & Framboise 440 ML
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 18.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 18.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.846153846153854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.8% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Saveurs Fontainebleau À La Crème Et Au Fromage Frais (Similarity score: 8.57)
- Merl Mandelmousse Auf Schwedenfrüchten (Similarity score: 16.69)
- Otantic,cabiron Crème Glacée Banane Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 23.95)
- Gelato Pistachio, Pistachio (Similarity score: 24.08)
- Gelatelli Premium Haselnuss (Similarity score: 24.94)
- Just Ripe Banana Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Rich Chocolate Coating, Just Ripe Banana (Similarity score: 25.84)
- Picard Mini Best 8 Mini Bâtonnets Glacés (Similarity score: 26.76)
- Coconut Mousse (Similarity score: 27.67)
- Sia Glass Gräddkola (Similarity score: 28.57)
- Oregon Ice Cream Alden's Organic Strawberry Ice Cream (Similarity score: 28.91)
- Les Glaces De L'ardèche Glace Chocolat Noir (Similarity score: 29.37)
- Devonshire Style Cream Dip (Similarity score: 29.56)
- Monoprix Panna Cotta Fruits Rouges (Similarity score: 29.59)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Raspberry Chip (Similarity score: 29.73)
- Mövenpick Maple Walnuts (Similarity score: 29.85)
Ingredients List
- Cream
- Cocoa Butter
- Butterfat
- Emulsifier
- Stabiliser
- Modified Starch
- Beetroot Juice Concentrate
- Flavouring
- Acidity Regulator
- Blackcurrant Concentrate
- Concentrated Carrot Juice
- Reconstituted Skimmed Milk
- Concentrated Lemon Juice
- Safflower Concentrate
- Salt
- Cocoa Paste
- Sugar
- Raspberry Puree
- Glucose Fructose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Raspberry Puree
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)