Peoples-Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Raspberry Chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.35g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.35g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.67851622874807% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alnatura Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 11.47)
- Sculatti I F S Sweet Action Ice Cream, Dark Rum Raisin (Similarity score: 12.28)
- Supreme (Similarity score: 13.95)
- Les Glaces De L'ardèche Glace Chocolat Noir (Similarity score: 15.33)
- Gelatelli Premium Haselnuss (Similarity score: 16.03)
- L'angélys Crème Glacée Cognac Raisins (Similarity score: 17.17)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 17.79)
- Organic Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Beans (Similarity score: 17.79)
- Authentic Italian Style Meatballs (Similarity score: 18.24)
- Vemondo,lidl Dairy Free Ice Cream Peanut And Hazelnut (Similarity score: 18.57)
- Pergalé Milk Chocolate Hazelnut Praline (Similarity score: 18.62)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.39)
- Miko,carte D'or,unilever Carte D'or Les Sensations Saveur Crème Brûlée Au Caramel Croquant (Similarity score: 19.63)
- Raimo Glace Artisanale Chocolat Noir (Similarity score: 20.20)
- Three Twins Organic Inc Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Banana Nut Confetti (Similarity score: 20.52)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Raspberry Puree
- Chocolate Pieces
- E410
- E412
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)