Magnum, Unilever Ice cream bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1305kj (312 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1305kj (312 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 11.69g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.01026694045174% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 11.7g |
| Score | 19 |
| Sodium | 78mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78mg |
| Sugars | 29.87g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dhul Profiteroles (Similarity score: 6.89)
- Iceland Belgian Chocolate Majestics (Similarity score: 8.79)
- Nestle Extrême Mini Cookies Pécan (Similarity score: 9.72)
- High Road Ice Cream (Similarity score: 11.81)
- Adelie Colosse Bâtonnets Chocolat Amandes X 4 400ml (Similarity score: 11.97)
- Coop Cornet Glacé Chocolat (Similarity score: 12.04)
- Sam's Choice Mint Bark Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 13.28)
- Auchan Double (Similarity score: 14.44)
- Coconut Chocolate Almond Super Premium Ice Cream (Similarity score: 15.12)
- Sundaes Best Hot Fudge Sauce (Similarity score: 16.12)
- Toupargel 4 Batonnets Geants Panna Cotta Fruits Rouges (Similarity score: 19.18)
- Häagen Dazs Belgian Chocolate (Similarity score: 19.18)
- Drumstick Vanilla Ice Cream Cone (Similarity score: 19.21)
- High Road Mr Butterpants Chocolate Ice Cream (Similarity score: 19.35)
- Glacetta,midor,migros Choco Branche Ice Cake (Similarity score: 19.99)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Soya Lecithin
- E476
- E407
- E150a
- E160b
- Sugar
- Cream
- Cocoa Butter
- Corn Syrup
- Whey
- Contains 1 Percent And Less Of The Following
- E471
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)