Magnum Vegan Almond Ice Cream 3 x
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155.0kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 1.88 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.88 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 11.0g |
| Score | 16 |
| Sodium | 32.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32.0mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 10.54)
- Erhard Buche Glacée (Similarity score: 11.33)
- Coolhaus Street Cart Churro Dough Brown Butter (Similarity score: 12.99)
- Migros Sélection Glace Vanille Bourbon (Similarity score: 13.29)
- Monoprix Gourmet,monoprix Bûchettes Glacées (Similarity score: 13.33)
- Carrefour Délice Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 14.60)
- Hacendado Sándwich Helado Vainilla (Similarity score: 14.73)
- Magnum (Similarity score: 15.65)
- Erhard Buche Glacée Tradition Vanille Noisettes (Similarity score: 15.82)
- Migros Chocolat (Similarity score: 16.19)
- Ad Visor Van Leeuwen Artisan, Ice Cream (Similarity score: 16.89)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 16.97)
- Ad Visor Van Leeuwen Artisan, Ice Cream, Ginger (Similarity score: 17.19)
- Belledonne Calendrier De L'avant (Similarity score: 17.71)
- Migros, Migros Sélection Mini Quadrotti Gianduia (Similarity score: 17.91)
Ingredients List
- Water
- Flavouring
- Emulsifier
- Ground Vanilla Beans
- Stabiliser
- Salt
- Colour
- Sugar
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Glucose Syrup
- Coconut Fat
- Almond
- Glucose Fructose Syrup
- Pea Protein
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)