Erhard Buche glacée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros, Migros Sélection Mini Quadrotti Gianduia (Similarity score: 9.20)
- Monoprix Gourmet,monoprix Bûchettes Glacées (Similarity score: 9.69)
- Magnum Magn 88ml Dbl Hazel (Similarity score: 10.58)
- Magnum Vegan Almond Ice Cream 3 X (Similarity score: 11.33)
- Ice Cream (Similarity score: 13.97)
- Lidl Verrines Sucrees (Similarity score: 13.99)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Double Mochaccino 4x352ml (Similarity score: 14.69)
- Nestlé,extrême Extrême L'original Parfum Crème Brûlée & Éclats Caramélisés (Similarity score: 14.71)
- Hacendado Sándwich Helado Vainilla (Similarity score: 14.81)
- Carrefour Délice Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 15.40)
- Gelatelli Honey, Walnut & Cream (Similarity score: 15.41)
- Panna Cotta Al Caramello (Similarity score: 15.68)
- Erhard Buche Glacée Tradition Vanille Noisettes (Similarity score: 16.00)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 16.41)
- Nestlé Smarties Ice Cream (Similarity score: 16.71)