Magnum Yoghurt & Raspberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.22222222222221% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.2% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 19 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturattiva Gelato Italiano (Similarity score: 11.63)
- Smicy,marque Repère Cônes Menthe Chocolat X 6 (Similarity score: 15.35)
- Mamie Nova Tiramisu Cappuccino☕ (Similarity score: 15.99)
- Tiramisu (Similarity score: 16.35)
- La Balade Gourmande Cônes Vanille (Similarity score: 16.79)
- La Balade Gourmande Cônes Glacés (Similarity score: 16.79)
- Magnum,miko Black Espresso (Similarity score: 17.16)
- Kalise Kalise Trufo Plus Blanco (Similarity score: 18.68)
- Archipel,aldi 6 Cônes Vanille Chocolat (Similarity score: 18.76)
- Gelatelli Sándwich Con Crema De Coco (Similarity score: 19.90)
- Grand Jury Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 20.29)
- Galaxy Ball,familia,nestle Familia Galaxy Ball (Similarity score: 21.33)
- Cornetto Nuova Cialda Integrale Gelato All’avena (Similarity score: 21.67)
- Marque Repère, Smicy Mini Candy Cones Glace Vanille Bonbons X 8 (Similarity score: 22.07)
- Gelatelli Superb Vanille Chocolat (Similarity score: 22.30)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Butterfat
- Condensed Skimmed Milk
- Emulsifier
- Stabiliser
- Acid
- Sugar
- Yogurt
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Glucose Fructose Syrup
- Coconut Fat
- Raspberry Puree
- Whole Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)