Mamie Nova Tiramisu cappuccino☕
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisu (Similarity score: 1.13)
- Gelatelli Sándwich Con Crema De Coco (Similarity score: 11.21)
- Archipel,aldi 6 Cônes Vanille Chocolat (Similarity score: 11.92)
- La Balade Gourmande Cônes Glacés (Similarity score: 13.48)
- La Balade Gourmande Cônes Vanille (Similarity score: 13.48)
- Smicy,marque Repère Cônes Menthe Chocolat X 6 (Similarity score: 13.68)
- Cornetto Nuova Cialda Integrale Gelato All’avena (Similarity score: 14.89)
- Magnum Yoghurt & Raspberry (Similarity score: 15.99)
- Naturattiva Gelato Italiano (Similarity score: 16.72)
- Grand Jury Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 17.80)
- Gelatelli Superb Vanille Chocolat (Similarity score: 18.24)
- Galaxy Ball,familia,nestle Familia Galaxy Ball (Similarity score: 19.26)
- Marque Repère, Smicy Mini Candy Cones Glace Vanille Bonbons X 8 (Similarity score: 19.67)
- Carrefour Menthe Chocolat (Similarity score: 20.28)
- Leader Price Crème Brulée Aux Oeufs Frais (Similarity score: 20.32)
Ingredients List
- Egg Yolk
- Thickener
- Carob Seed Flour
- E401
- E415
- Instant Coffee
- Starch
- Marsala Wine
- Cocoa
- Dextrose
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Fat Reduced Cocoa
- Flavouring
- Cocoa Butter
- Coffee Extract
- Raising Agent
- E500
- E503
- Coconut Oil
- Sugar
- Milk Proteins
- Wheat Flour
- Egg
- Mascarpone
- Alcohol
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)