Maison Cappaccini Confiture clementine maison Corse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 60 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 60 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.60000002384186g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 7.999999821186mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 47g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Altesse Confit De Figues Au Porto (Similarity score: 11.22)
- Dia Mermelada De Frambuesa Extra Dia (Similarity score: 11.23)
- Jardins De Confiturier Confiture Myrtille (Similarity score: 11.75)
- La Chareyrade Confiture Eglantine (Similarity score: 12.64)
- Monoprix Gourmet Confiture Aux Mirabelles De Loraaines, 65% De Fruits (Similarity score: 12.79)
- Casino Ca Vient D'ici, Casino Préparation De Mirabelle De Lorraine (Similarity score: 12.81)
- Santa Rosa Pesche (Similarity score: 12.96)
- Soppreg Églantine Confiture Extra D'ardèche (Similarity score: 12.99)
- 7 E Confiture Abricot Bio (Similarity score: 13.13)
- Mövenpick, Mövenpick Mövenpick Gourmet Crème Himbeere (Similarity score: 13.38)
- Franprix Confiture L'abricot De Provence (Similarity score: 13.40)
- Unide Mermelada De Melocoton (Similarity score: 13.42)
- Monoprix Gourmet,monoprix Cœur De Fruits Cuits Au Chaudron Orange (Similarity score: 13.67)
- Auchan Mermelada De Frambuesa Extra (Similarity score: 13.71)
- Movenpick,schwartau Mövenpick Gourmet Frühstück Himbeer Rhabarber (Similarity score: 14.58)
Ingredients List
- Clementine
- Sugar
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)