Jardins de Confiturier Confiture myrtille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 856kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 856kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 60 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 60 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 46g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unide Mermelada De Melocoton (Similarity score: 7.60)
- Monoprix Gourmet,monoprix Confiture Abricots Rouges Du Roussillon (Similarity score: 8.00)
- Auchan Mermelada De Frambuesa Extra (Similarity score: 8.69)
- Collines En Limousin Confiture (Similarity score: 9.49)
- J'aime Boc'oh La Confiture Mango Poire (Similarity score: 9.50)
- Andros Framboise (Similarity score: 9.58)
- Monoprix Gourmet,monoprix Cœur De Fruits Cuits Au Chaudron Orange (Similarity score: 9.84)
- Daniel Boudet Confiture Extra De Rhubarbe (Similarity score: 9.93)
- 7 E Confiture Abricot Bio (Similarity score: 11.34)
- La Grande Epicerie De Paris Préparation De Fruits Cassis D?ile De France (Similarity score: 11.66)
- J'aime Boc'oh Clem' La Confiture De Clementine (Similarity score: 11.68)
- Maison Cappaccini Confiture Clementine Maison Corse (Similarity score: 11.75)
- Collines En Limousin Confiture Pêche De Vigne (Similarity score: 11.89)
- Carrefour,carrefour Sélection Figues Cassis (Similarity score: 12.96)
- Val De Sournia Confiture Orange D'espagne (Similarity score: 13.05)