Maison de la Glace Glace Yaourt Coulis Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 78.04878048780489% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valsoia Postre Helado De Tiramisú (Similarity score: 11.55)
- Marque Repère Bûche Glacée Trofic, Crème Brulée (Similarity score: 13.17)
- Motta, Nestlé Stracciatella La Cremeria (Similarity score: 15.82)
- Oatly! Strawberry Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 16.27)
- Pilpa Bûche Chocolat Pistache (Similarity score: 16.34)
- Boni Creme Glacee Vanille (Similarity score: 16.88)
- Caramel Vanilla Ice Cream (Similarity score: 17.46)
- Must Love Bananas Dipped Strawberry Bars (Similarity score: 17.52)
- Dino Gelato Alla Vaniglia (Similarity score: 17.62)
- Alvestaglass Choklad Bomb (Similarity score: 17.79)
- Creamer (Similarity score: 17.87)
- Darigold Creamer (Similarity score: 17.87)
- Darigold Creamer (Similarity score: 17.87)
- Darigold Creamer (Similarity score: 17.87)
- Great Value Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 17.93)