Motta, Nestlé Stracciatella la cremeria
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 84.4155844155844% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.4% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Black Forest Ice Cream (Similarity score: 9.51)
- Eskigel Gelato Al Gusto Tiramisù (Similarity score: 9.98)
- Gut & Günstig Vanille Bourbon Vanille (Similarity score: 10.51)
- Motta, Nestlé La Cremeria Panna Cotta (Similarity score: 11.67)
- Amaretto Cherry Authentic Italian Recipe Gelato, Amaretto Cherry (Similarity score: 11.83)
- Coppa Famiglia (Similarity score: 12.85)
- Spaghetti Eis Dessert (Similarity score: 13.18)
- Casino Saveur Crème Brûlée Sauce Caramel & Eclats De Caramel (Similarity score: 13.88)
- Whole Foods Market,whole Foods Raspberry Cheesecake Italian Gelato (Similarity score: 13.93)
- Coviran Helado Tres Chocolates (Similarity score: 14.07)
- Auchan Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 15.08)
- Langnese Tiramisu Eis (Similarity score: 15.33)
- Maison De La Glace Glace Yaourt Coulis Fraise (Similarity score: 15.82)
- Valsoia Postre Helado De Tiramisú (Similarity score: 15.93)
- Romanza Vanille Eis (Similarity score: 16.45)