Maison Jougla,Confitures & Traditions Marmelade orange potiron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1118kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1118kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 14.285714285714286 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 14.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.58g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.58g |
| Saturated Fat | 0.03g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 62g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jalancina Tomato Jam (Similarity score: 22.29)
- Rimmer Family Favorites Llc Jelly (Similarity score: 23.46)
- Co Op Fine Cut Orange Marmalade (Similarity score: 23.71)
- Island Princess Pineapple Jam (Similarity score: 23.80)
- Šufan,simi Fruit Garden,šufánek Josefova Povidla (Similarity score: 23.84)
- Eden Chocolats Meringues Myrtille (Similarity score: 24.22)
- Le Jardin De Lydie Gelée De Cassis (Similarity score: 24.53)
- Albert Ménès Confit De Fleurs De Violette De Provence (Similarity score: 26.56)
- Wright Brother's Puget Sound Jams, Jam, Blackberry (Similarity score: 26.73)
- Root & Wings Roots & Wings Organic Orange Marmalade 340g (Similarity score: 27.02)
- Eden Chocolats Meringues Assortiment (Similarity score: 27.10)
- Mackays Marmelade Lime Lemon (Similarity score: 27.20)
- Carrefour Gelée De (Similarity score: 27.58)
- Gelée De Coing (Similarity score: 27.91)
- Albert Ménès Confit De Pétales De Rose De Provence (Similarity score: 27.95)
Ingredients List
- Pumpkin
- Orange
- Apple
- Lemon
- Fruit Pectin
- Cinnamon
- Ginger
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)