Eden Chocolats Meringues Myrtille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 66g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Co Op Fine Cut Orange Marmalade (Similarity score: 9.52)
- Curtelin Confit De Fleurs De Violette (Similarity score: 17.26)
- Root & Wings Roots & Wings Organic Orange Marmalade 340g (Similarity score: 17.31)
- Marmelade (Similarity score: 17.86)
- Frumesa Frutos Secos Fresa (Similarity score: 18.79)
- Albert Ménès Confit De Fleurs De Violette De Provence (Similarity score: 19.26)
- La Ferme De Viltain Confit De Pétales De Roses (Similarity score: 19.44)
- Šufan,simi Fruit Garden,šufánek Josefova Povidla (Similarity score: 21.34)
- Albert Ménès Confit De Pétales De Rose De Provence (Similarity score: 22.18)
- Eden Chocolats Meringues Assortiment (Similarity score: 24.21)
- Maison Jougla,confitures & Traditions Marmelade Orange Potiron (Similarity score: 24.22)
- Gelée De Piment D’espelette (Similarity score: 24.47)
- Gelée De Cassis (Similarity score: 24.90)
- Jasmin Smochine (Similarity score: 26.14)
- L Atelier Du Marron Crème De Marrons (Similarity score: 26.49)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Natural Colours
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)