Maison Lartigue & Fils Saucisses Artisanales à Griller
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289.5kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289.5kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 21.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.4g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 36.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.3% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milton Gate 6 Cumberland Sausages (Similarity score: 19.10)
- Filets De Maquereaux À L’huile D’olive Vierge Extra (34 %) (Similarity score: 25.87)
- Maison Lartigue & Fils Saucisses Au Piment À Griller (Similarity score: 27.19)
- Issimo Demi Lunes Aux Cœurs D'artichaut (Similarity score: 32.32)
- Caballa Del Sur Cavala (Similarity score: 32.57)
- Sogo Bakery Inc Swiss Roll Taro (Similarity score: 34.89)
- Ubago Filetes De Caballa Aceite De Oliva Bajo Contenido Sal (Similarity score: 35.50)
- Rillettes De Dinde (Similarity score: 36.78)
- Becel Proactiv (Similarity score: 36.83)
- Flora Proactiv Original (Similarity score: 37.26)
- Dymatize Elite Protein Bar Chocolat (Similarity score: 37.76)
- Powerbar, Powerbar Dm Chocolate Brownie Flavour (Similarity score: 39.77)
- Terrine De Lievre 180g Allege En Sel (Similarity score: 40.34)
- Original Non Dairy Protein Shake (Similarity score: 40.35)
- Pastificio Monte Ravioli Del Plin Alle Erbette (Similarity score: 40.42)
Ingredients List
- Pork Meat
- Egg White
- Water
- Tapioca Starch
- Salt
- White Wine
- Pepper
- Garlic
- Casing
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)