Rillettes de dinde
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 38.91050583657588% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 13 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Lartigue & Fils Saucisses Au Piment À Griller (Similarity score: 11.14)
- Sam's Choice Thin Crust Pepperoni Pizza (Similarity score: 20.19)
- Sainsbury's British Lamb Chops (Similarity score: 23.59)
- Issimo Demi Lunes Aux Cœurs D'artichaut (Similarity score: 29.86)
- Pastificio Monte Ravioli Del Plin Alle Erbette (Similarity score: 30.29)
- Milton Gate 6 Cumberland Sausages (Similarity score: 34.18)
- Polar Gourmet Smoked Whole Oysters In Cottonseed Oil (Similarity score: 34.36)
- Boni Selection,boni Tagliatelle Bio (Similarity score: 36.68)
- Maison Lartigue & Fils Saucisses Artisanales À Griller (Similarity score: 36.78)
- Ubago Filetes De Caballa Aceite De Oliva Bajo Contenido Sal (Similarity score: 37.86)
- Terrine De Lievre 180g Allege En Sel (Similarity score: 38.17)
- Mauka Mauka Kids Rosquitas Con Vitaminas (Similarity score: 38.27)
- Claim Jumper Blueberry Pie (Similarity score: 38.37)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Blueberry, 39 Ounce (Similarity score: 38.37)
- Blueberry Pie (Similarity score: 39.92)