Maison Malansac 6 Crêpes Fraîches de Froment
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 27.358490566037734% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.4% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Mousquetaires 6 Crêpes Fraiches De Froment (Similarity score: 0.00)
- Cheesecake Pistache & Framboises (Similarity score: 18.33)
- Natural Decadence Creamless Chocolate Pie (Similarity score: 20.42)
- Auchan Pain Aux Raisins (Similarity score: 20.58)
- Kroger Strawberry Shortcake Bars (Similarity score: 20.73)
- Auchan Pain Aux Raisins X2 (Similarity score: 21.40)
- Confiserie Firenze Apfel Streuselschnitten (Similarity score: 21.93)
- Quality Bakery Products Inc Sweet Potato Pie (Similarity score: 23.53)
- Klecksel Kuchen (Similarity score: 24.75)
- Bagel Tout Garni (Similarity score: 29.59)
- Biocoop Crêpes Moelleuses (Similarity score: 31.04)
- Picard Canette Farcie Aux Pommes Et Pruneaux (Similarity score: 31.31)
- Orgadoof Tissa (Similarity score: 32.10)
- Bing Cherry Pie (Similarity score: 32.10)
- Pane Morbido 8 Cereali E Soia (Similarity score: 32.77)
Ingredients List
- Whole Milk
- Wheat Flour
- Fresh Egg
- Sugar
- Sunflower Oil
- Invert Sugar Syrup
- Rum
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)