Maison Maxime Pate a tartiner
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 909kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 909kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 17.647058823529413% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,carrefour Veg Crema Da Cucina (Similarity score: 25.49)
- Nature's Gold Wellen Frites (Similarity score: 25.88)
- Père Dodu Les Cuisses De Poulet (Similarity score: 26.31)
- Les Cuisses De Poulet (Similarity score: 26.31)
- Père Dodu Cuisse De Poulet Blanc Avec Partie De Dos (Similarity score: 26.32)
- Cuisse De Poulet (Similarity score: 26.60)
- Cuisse De Poulet Noir Surgelées (Similarity score: 27.43)
- Prozis Choco Butter + Whey Protein (Similarity score: 27.60)
- L'étal Du Volailler 2 Cuisses De Pintade (Similarity score: 28.02)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 28.40)
- Cuisse De Poulet Sans Ogm (Similarity score: 28.40)
- 4 Cuisses Poulet (Similarity score: 28.96)
- 2 Cuisses De Poulet (Similarity score: 28.96)
- 2 Cuisses De Poulet (Similarity score: 28.96)
- 6 Cuisses De Poulet (Similarity score: 28.96)