Maison Peltier Nonnettes à la pomme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 46g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Domaine De L'abeillau Nonnettes Au Miel Fourrées À La Pomme (Similarity score: 0.00)
- Le Verger Des Abeilles Nonnettes Orange (Similarity score: 11.76)
- Nonnettes À L'orange (Similarity score: 11.76)
- Nonnettes Au Miel Fourrées À L'orange (Similarity score: 11.76)
- Le Manoir Des Abeilles Nonnettes Orange (Similarity score: 11.76)
- Kings, Struffoli (Similarity score: 27.93)
- Pain D'épices Fruits (Similarity score: 28.93)
- Nestlé (Similarity score: 32.42)
- Alesto Pan De Higo Con Almendra (Similarity score: 37.26)
- Meringues (Similarity score: 38.58)
- Purasana Super Food Maca Raw Powder (Similarity score: 39.61)
- Mezonos Maven Bakery Inc Market Cake (Similarity score: 39.63)
- Dorayaki (Similarity score: 39.68)
- Santini Foods Inc California Farms, Sweetened Condensed Creamer (Similarity score: 39.98)
- Dattel Sirup (Similarity score: 41.07)
Ingredients List
- Flower Honey
- Natural Apple Flavouring
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Raising Agent
- E503
- Aniseed
- Cinnamon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)