Nestlé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 61g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meringues (Similarity score: 13.37)
- Le Manoir Des Abeilles Nonnettes Orange (Similarity score: 30.21)
- Nonnettes Au Miel Fourrées À L'orange (Similarity score: 30.21)
- Le Verger Des Abeilles Nonnettes Orange (Similarity score: 30.21)
- Nonnettes À L'orange (Similarity score: 30.21)
- Le Domaine De L'abeillau Nonnettes Au Miel Fourrées À La Pomme (Similarity score: 32.42)
- Maison Peltier Nonnettes À La Pomme (Similarity score: 32.42)
- Glicks Passover Chocolate Syrup (Similarity score: 32.57)
- Dattel Sirup (Similarity score: 35.13)
- Ser,la Serenísima Dulce De Leche (Similarity score: 35.45)
- Terre Et Soleil Meringues (Similarity score: 36.28)
- Anti Oxidant Very Berry Mix (Similarity score: 37.56)
- Gummi Blue Sharks (Similarity score: 39.97)
- Holiday Candy Corp Inc Cable Car, Gummi Sharks (Similarity score: 39.97)
- Holiday Candy Corp Inc Gummi Sharks Chewy Candy (Similarity score: 39.97)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sugar
- Lactase
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)