Makro Sirope Chocolate Blanco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153846154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 47g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Cheesecake Tons Of Toppings Buried In Soft Ice Cream, Cherry Cheesecake (Similarity score: 24.69)
- Mleczna Dolina Masa Kajmakowa (Similarity score: 24.98)
- Mochi Cheesecake Fraise (Similarity score: 29.85)
- Big Drum Dessert Cones (Similarity score: 31.12)
- Santini Foods Inc California Farms, Sweetened Condensed Creamer (Similarity score: 31.32)
- Twix Barres Glacees (Similarity score: 32.89)
- Twix 12 Barres Glacées Xl, 12x43 1ml (Similarity score: 32.89)
- Twix Twix Glacé X6 (Similarity score: 33.02)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 33.91)
- Sushi Market Daikufus (Similarity score: 34.28)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 34.53)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 34.72)
- Hit,familia,nestle,фронери България Hit Vanilla Strawberry (Similarity score: 35.08)
- Vahiné Sundae Chocolat Au Lait (Similarity score: 35.33)
- Carrefour Tiramisu Au Café (Similarity score: 35.72)