Mama Cozzi's,Aldi Thin Crust Spicy Buffalo BBQ With Chicken Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 873kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 873kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 1.44 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.44 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 12.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.2g |
| Saturated Fat | 4.32g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50.05793742757822% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0.46mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.5mg |
| Sugars | 3.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boulette De Bœuf (Similarity score: 15.14)
- Steaks Hachés (Similarity score: 15.92)
- Carrefour Hamburguesa Jamón Y Cebolla (Similarity score: 16.09)
- Carrefour Hamburguesa Bacon Y Queso (Similarity score: 16.81)
- Délicadezas Ibericas Presa Nature Viande De Porc De Race Ibérique (Similarity score: 17.75)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 19.91)
- Thiriet Donuts (Similarity score: 20.04)
- Tendriade Haché De Veau Vrac À Cuisiner Tendriade (Similarity score: 20.48)
- Tendriade Haché De Veau Bio Tendriade (Similarity score: 20.48)
- Tendriade Haché De Veau Façon Bouchère (Similarity score: 20.48)
- Jean Roze La Viande Hachée (15 % Mg) Pur Bœuf (Similarity score: 20.62)
- Auchan 2 Steaks Hachés Pur Boeuf Façon Bouchère (Similarity score: 21.92)
- Natural Crunchy Unsalted Peanut Butter (Similarity score: 22.59)
- Frosted Shredded Wheat (Similarity score: 23.27)
- Carrefour Hamburguesa Barbacoa (Similarity score: 25.40)