Marjane Verre de terre acidulé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.56g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.56g |
| Saturated Fat | 0.06g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 85.7142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 44.67g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- El Morjane Bouteilles Tutti Acidulées (Similarity score: 10.04)
- Galladi Gominolas (Similarity score: 14.34)
- Adarve Goma Surtida Brillo (Similarity score: 16.05)
- El Morjane Tétines Acidulées (Similarity score: 23.36)
- Del Castillo Goma Surtida Azúcar (Similarity score: 27.49)
- Adarve Goma Surtida (Similarity score: 29.46)
- Seitenbacher Rote Krokos (Similarity score: 29.89)
- Bonbon (Similarity score: 30.37)
- Creme De Marron Bio (Similarity score: 33.16)
- Au Frisson Normand Ma Confiture De Lait Chocolat Noir (Similarity score: 34.38)
- Biodelices Sirop D'erable Ambre (250 Ml) (Similarity score: 34.80)
- Vergers Des Alpilles Marmelade De Citron D’andalousie (Similarity score: 35.04)
- 4pc Coconut Cream Mochi (Similarity score: 35.42)
- Morjane Oeufs Gelifié Halal (Similarity score: 36.12)
- Maison Arostéguy Gelee De Piment D'espelette (Similarity score: 36.96)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- E100
- E129
- E133
- Acid
- E270
- E296
- Flavouring
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)