Au Frisson Normand Ma confiture de Lait / Chocolat noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 85.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 42g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Au Frisson Normand 230g Confiture Au Lait Nature Fruits Normands (Similarity score: 17.39)
- El Morjane Tétines Acidulées (Similarity score: 22.71)
- Morjane Oeufs Gelifié Halal (Similarity score: 26.03)
- Skittles Tropical Candy (Similarity score: 26.31)
- El Morjane Bonbon Coca (Similarity score: 26.68)
- Bonbon (Similarity score: 27.64)
- Skittles Skittles Tropical (Similarity score: 28.55)
- La Flor De Jijona Turrón Coco (Similarity score: 28.94)
- Ica Ekologisk Crema Di Balsamico (Similarity score: 29.42)
- Turrón De Coco (Similarity score: 30.16)
- Yuzu Citrus Coconut Cream Frozen Dessert, Yuzu Citrus (Similarity score: 31.64)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Ice Bars, Coconut (Similarity score: 32.07)
- Imuraya Usa Mochi Coconut Cream Frozen Dessert (Similarity score: 32.55)
- Vertfeuille Confiture De Chataigne (Similarity score: 33.67)
- Marjane Verre De Terre Acidulé (Similarity score: 34.38)
Ingredients List
- Sugar
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)