Market Basket Inc. Half Cherry Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1259kj (301 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1259kj (301 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 7.96g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.35276621058894% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.4% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 186mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 186mg |
| Sugars | 18.58g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lattice Top Cherry Pie (Similarity score: 14.94)
- Cookies’n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.05)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 22.75)
- Ice Cream (Similarity score: 22.75)
- Cream Cheese Spread With Honey Nut, Honey Nut (Similarity score: 22.87)
- Ice Cream Sandwich Cookie, Strawberry (Similarity score: 23.98)
- Jessie Lord Bakery Llc Cherry Crumb Pie (Similarity score: 26.44)
- Bimbo Roles Bimbo (Similarity score: 27.28)
- Bimbo Roles Bimbo (Similarity score: 27.28)
- Uncle Harry's Inc Ice Cream Cake (Similarity score: 27.40)
- Gelatelli,lidl Keksis Päärynä (Similarity score: 27.63)
- Greek Yogurt Cheesecake (Similarity score: 28.29)
- Ja Feiner Bienenstich (Similarity score: 28.61)
- Picard 12 Mini Éclairs Praliné, Caramel Au Beurre Salé, Chocolat, Café (Similarity score: 29.86)
- Exquisa Feiner Käsekuchen Snack (Similarity score: 29.96)
Ingredients List
- Cherry
- E282
- E202
- Natural Flavouring
- Flour
- Palm Oil
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Modified Starch
- Dextrose
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)