Market Pantry Baked Strawberry Rhubarb Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.68g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 43.71747211895911% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 261mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 261mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry Baked Pie, Strawberry Rhubarb (Similarity score: 0.00)
- Simply, The Original Cakerie Ltd Simply Original, Strawberry Shortcake (Similarity score: 19.09)
- Bofrost Crêpes Nature (Similarity score: 21.67)
- Old Fashioned Mango Pineapple Pie (Similarity score: 25.17)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 25.20)
- Marbled Chocolate Brioche (Similarity score: 26.90)
- Pillsbury Apple Cinnamon Mini Pies, Apple Cinnamon (Similarity score: 28.28)
- Gyro Puff (Similarity score: 29.18)
- Lemon Herb Sauce, Rice, Vegetables Plus Ancient Grains Barley, Quinoa And Millet Fusion Grain Blends, Lemon Herb (Similarity score: 29.24)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Netflix & Chill'd (Similarity score: 29.77)
- Daystar Desserts Llc Chocolate Dream Cake (Similarity score: 29.78)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Netflix & Chilll'd (Similarity score: 30.00)
- Sara Lee Raspberry Pie With Red Ripe Raspberries (Similarity score: 30.29)
- Chabrior Brioche Chinois À La Crème Pâtissière (Similarity score: 30.54)
- Sahara Cuisine Sahara Cuisine, Sea Salt Pita Chips (Similarity score: 31.23)
Ingredients List
- Flour
- Butter
- Stabiliser
- Annatto Extract And Turmeric As Color
- Nonfat Dry Milk Fortified With Vitamins
- Vitamin A
- Vitamin D
- Calcium Propionate And Sodium Benzoate To Retard Spoilage
- Red Color
- E466
- E415
- Rhubarb
- Artificial Flavouring
- Baking Glaze
- Strawberry
- Sugar
- Vegetable Oil
- Water
- Modified Starch
- Corn Syrup
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)