Chabrior Brioche chinois à la crème pâtissière
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 25.806451612903224% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.8% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 268mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268mg |
| Sugars | 22.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panificio Giglio (Similarity score: 18.19)
- Bon Appetit Torta Chinos (Similarity score: 18.22)
- Matindoux Chinois (Similarity score: 20.34)
- Pane Nero (Similarity score: 22.21)
- Essential Waitrose Buttermilk Pancakes (Similarity score: 23.30)
- 5 Cinnamon And Raisin Bagels (Similarity score: 24.74)
- Pillsbury Apple Cinnamon Mini Pies, Apple Cinnamon (Similarity score: 27.02)
- Kroger Apple Pie (Similarity score: 27.58)
- Maître Jean Pierre Chinois Crème Pâtissière (Similarity score: 28.80)
- Beignets À L’abricot Du Roussillon (Similarity score: 29.17)
- 12 Beignets Abricot (Similarity score: 29.26)
- Beignets (Similarity score: 29.26)
- Beignets Abricot (Similarity score: 29.26)
- Beignets Aux Abricots (Similarity score: 29.26)
- Beignets À L'abricot (Similarity score: 29.26)
Ingredients List
- Brioche
- Salt
- Emulsifier
- Skimmed Milk
- Milk Proteins
- Preservative
- Water
- Sugar
- Water
- E1404
- Egg White
- Whole Milk Powder
- Corn Starch
- Flavouring
- Skimmed Milk Powder
- Thickener
- Salt
- Emulsifier
- Preservative
- Fresh Egg
- Spice
- Fondant
- Sugar
- Colza Oil
- Yeast
- Butter
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)