Market Pantry Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 5.38g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.28819068255687% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Umpqua Dairy Products Co Ice Cream (Similarity score: 4.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.29)
- Premium Selections Ice Cream (Similarity score: 7.40)
- Nestlé Helado De Vainilla Con Relleno De Cacao Sin Gluten (Similarity score: 7.52)
- Eiscreme Panna Cotta Mit Roten Früchten (Similarity score: 7.56)
- Hiland Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 7.85)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 7.91)
- Homemade, Pet Ice Cream (Similarity score: 8.26)
- Ice Cream (Similarity score: 8.47)
- Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.59)
- Cherry Flavored Ice Cream With Cherry Halves And A Hint Of Rum Flavor (Similarity score: 8.72)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 8.77)
- Ice Cream (Similarity score: 8.79)
Ingredients List
- Milkfat
- Whey
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E516
- E410
- Colour
- E407
- Skimmed Milk
- Sugar
- Fudge Swirl
- Strawberry Swirl
- Banana Puree
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Nut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)