Markets Of Meijer PIE
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.44g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.44g |
| Saturated Fat | 8.94g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.6888567293777% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 154mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 154mg |
| Sugars | 22.76g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 12 Profiteroles Surgelées (Similarity score: 9.11)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 11.93)
- Blue Bunny Ice Cream, Pb 'n Cones (Similarity score: 14.81)
- Lidl Pastéis De Nata (Similarity score: 15.10)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Sea Salted Caramel (Similarity score: 15.85)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.86)
- Beehive Bread & Pastry Co Banana Cream Pie (Similarity score: 17.20)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 18.77)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.77)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.33)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 19.42)
- Hill Country Fare Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.61)
- Mini Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 19.61)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.61)
- Dulce De Leche Cream Cake (Similarity score: 19.72)
Ingredients List
- Water
- Butter
- Hydrogenated Vegetable Oil
- Modified Starch
- Margarine
- Milk Solids
- Cocoa Processed With Alkali
- Semisweet Chocolate
- Skimmed Milk Powder
- Salt
- Dextrose
- High Fructose Corn Syrup
- Carbohydrate Gum
- E435
- Sodium Caseinate
- Soy Protein
- E339ii
- Sea Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- E475
- Soya Lecithin
- E407
- Flour
- E463
- Sodium Citrate
- E481
- E491
- E415
- Corn Starch
- E410
- E406
- E466
- Maltodextrins
- Corn Syrup
- E200
- E282
- E202
- Cider Vinegar
- E330
- Sugar
- Palm Oil
- Whole Egg
- Contains Less Than 2% Of
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)