Lidl Pastéis de Nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.05263157894737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.33)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.33)
- 12 Profiteroles Surgelées (Similarity score: 10.49)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 11.50)
- Blue Bunny Ice Cream, Pb 'n Cones (Similarity score: 12.12)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.03)
- Premium Rich Creamy Ice Cream (Similarity score: 13.94)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 15.10)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 17.32)
- Eve's Pudding (Similarity score: 17.99)
- Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla Flavored Ice Cream, Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla (Similarity score: 18.02)
- Beehive Bread & Pastry Co Banana Cream Pie (Similarity score: 18.72)
- Fresh Foods Corp Of America Sour Cream Lemon Pie (Similarity score: 18.81)
- E Leclerc Fraisier (Similarity score: 20.80)
- Friendly Ice Cream Corp Cake Crunch Sundae (Similarity score: 20.99)