Markets of meijer, whole chicken cut up
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.96g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.96g |
| Saturated Fat | 5.36g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 31.60377358490566% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 31.6% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 2 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cornish Hen Parts (Similarity score: 8.29)
- Country Best Viande Hachée De Boeuf (Similarity score: 10.96)
- Meatloaf Mix (Similarity score: 12.83)
- Markets Of Meijer, Chicken Thighs (Similarity score: 13.17)
- Chicken Thighs (Similarity score: 13.17)
- Markets Of Meijer Markets Of Meijer, Chicken Thighs (Similarity score: 13.17)
- All Natural Chicken Thighs (Similarity score: 13.81)
- Weis Weis, Chicken Wings (Similarity score: 14.26)
- Tender & Delicious Chicken Wing Portions (Similarity score: 14.26)
- Chicken Wings (Similarity score: 14.26)
- Birchwood,lidl Pork Shoulder Joint (Similarity score: 14.73)
- Tyson Broiler Chicken, 8 Pc Cut Up Without Neck And Giblets (Similarity score: 15.57)
- Lemon Herb Butter Atlantic Salmon, Lemon Herb Butter (Similarity score: 16.46)
- Cuisses De Pintades Dejointées (Similarity score: 17.45)
- Boneless Strip Steak (Similarity score: 18.63)