All Natural Chicken Thighs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 934kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 934kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.178571428571g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.18g |
| Saturated Fat | 5.3571428571429g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 30.000000000000004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 2 |
| Sodium | 71.428571428572mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71.4mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Thighs (Similarity score: 1.53)
- Markets Of Meijer Markets Of Meijer, Chicken Thighs (Similarity score: 1.53)
- Markets Of Meijer, Chicken Thighs (Similarity score: 1.53)
- Chicken Wings (Similarity score: 6.58)
- Weis Weis, Chicken Wings (Similarity score: 6.58)
- Tender & Delicious Chicken Wing Portions (Similarity score: 6.58)
- Birchwood,lidl Pork Shoulder Joint (Similarity score: 7.82)
- Cuisses De Pintades Dejointées (Similarity score: 10.72)
- Auchan Roti De Dinde Farce Aux Champignons Forestiers (Similarity score: 13.02)
- Kippenvleugels Ailes De Poulet (Similarity score: 13.43)
- Markets Of Meijer, Whole Chicken Cut Up (Similarity score: 13.81)
- La Nouvelle Agriculture Cuisses De Poulet (Similarity score: 13.96)
- Meatloaf Mix (Similarity score: 14.84)
- Rio Star Foods Chicken Wings (Similarity score: 15.07)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Chicken Wings (Similarity score: 15.72)