Marketside Roasted garlic hummus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 1.79g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 8.352776481567895% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.4% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 3.57g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kfc Frites Grandes Salées (Similarity score: 8.61)
- Asda 4 Plain Nans (Similarity score: 10.87)
- Empanada De Atún (Similarity score: 11.47)
- Spar Veggie Burger Bio Spinaci (Similarity score: 12.23)
- Picard Gaufres (Similarity score: 12.43)
- Pecan Maple Breads (Similarity score: 13.80)
- Organic Natural Whole Grain Breads (Similarity score: 15.76)
- Algoplus Rillettes De Maquereaux Aux 3 Algues (Similarity score: 18.79)
- Mediterranean Olive Boldly Seasoned Hummus In A Delicious Crispy, Chewy Multigrain Shell, Mediterranean Olive (Similarity score: 18.81)
- Food For Life Food For Life, Ezekiel 4:9, Sprouted Grain Tortillas (Similarity score: 19.50)
- Beignets Pommes X4 Décongélé (Similarity score: 19.61)
- Ronde Des Mers,marque Repère Rillettes De Thon (Similarity score: 19.85)
- Beignets Aux Pommes (Similarity score: 20.01)
- Cajohns Fiery Foods Company Jolokia, Mustard (Similarity score: 20.33)
- Florette Houmous Aux Graines De Sésame (Similarity score: 20.37)
Ingredients List
- Cooked Chickpeas
- Garlic
- Red Bell Pepper
- Vinegar
- E202
- Spice
- E415
- Salt
- Canola Oil
- Tahini
- Water
- Garlic
- Black Beans
- Garlic
- E330
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)