Organic natural whole grain breads
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 7.14g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pecan Maple Breads (Similarity score: 8.66)
- Marketside Roasted Garlic Hummus (Similarity score: 15.76)
- Asda 4 Plain Nans (Similarity score: 16.91)
- Cinnamon Raisin Whole Grain Bread, Cinnamon Raisin (Similarity score: 20.90)
- Gcoc Hawaiian Bread (Similarity score: 20.96)
- Spar Veggie Burger Bio Spinaci (Similarity score: 21.23)
- Kfc Frites Grandes Salées (Similarity score: 22.60)
- Rainier Organic Bakery Rainier Organic Bakery, Sasquatch Grain & Seed Bread (Similarity score: 22.65)
- Picard Gaufres (Similarity score: 23.67)
- Empanada De Atún (Similarity score: 24.76)
- Aunt Millie's, Aunt Millie's Bakeries All Natural Whole Grain Swirl Raisin Bread With Cinnamon (Similarity score: 25.49)
- Habanero Hummus (Similarity score: 25.51)
- Florette Houmous Aux Graines De Sésame (Similarity score: 25.66)
- Cajohns Fiery Foods Company Jolokia, Mustard (Similarity score: 25.87)
- Ronde Des Mers,marque Repère Rillettes De Thon (Similarity score: 26.02)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Chia Seed
- Kamut Khorasan Wheat
- Oat
- Barley
- Corn
- Rye
- Flax Seed
- Millet
- Oat Bran
- Oat Groats
- Cracked Whole Grain Wheat
- Sunflower Seed
- Whole Grain Teff Seed
- Black Sesame Seeds
- Wheat Bran
- Cracked Wheat
- Sesame Seeds
- Pumpkin Seed
- Cultured Wheat Flour
- White Distilled Vinegar
- Sea Salt
- Water
- Yeast
- E300
- Wheat Enzymes
- Wheat Flour
- Evaporated Cane Syrup
- Honey
- Vital Wheat Gluten
- Quinoa
- Red Wheat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)