Marks & Spencer Dessert à la Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 13.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.31924882629107% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 13.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 11.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Petitpot Pot De Creme (Similarity score: 17.56)
- Casino Délices, Casino Mousse Chocolat Noir Sur Lit À La Framboise (Similarity score: 18.48)
- Crispy Trio Layers Ice Cream (Similarity score: 18.81)
- Bontà Divina Profiteroles (Similarity score: 19.45)
- Shaker Duo Framboise (Similarity score: 20.21)
- La Fermière La Mousse Au Café (Similarity score: 20.75)
- Profiteroles Caramel (Similarity score: 21.56)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 21.63)
- Häagen Dazs Glace Haagen Dazs Vanille Caramel Brownie (Similarity score: 21.63)
- Häagen Dazs Vanille Caramel Brownie (Similarity score: 21.63)
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 22.36)
- Häagen Dazs Ice Cream Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 23.11)
- Breyers, Unilever Breyers, Carb Smart, Frozen Dairy Dessert, Almond Bar, Vanilla (Similarity score: 23.22)
- Whole Foods, 365 Everyday Value Peanut Butter Cup & Caramel Ice Cream, Peanut Butter Cup & Caramel (Similarity score: 23.56)
- Peanut Butter Caramel Ice Cream (Similarity score: 23.80)