Shaker duo framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 67.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eskigel 6 Biscotti Trigusto (Similarity score: 12.03)
- Eskigel Abituè Tris Goloso (Similarity score: 12.60)
- Bontà Divina Profiteroles (Similarity score: 12.77)
- Profiteroles Caramel (Similarity score: 13.01)
- Crème D'or,migros Schwarzwälder (Similarity score: 15.94)
- Casino Délices, Casino Mousse Chocolat Noir Sur Lit À La Framboise (Similarity score: 16.53)
- Vanilla Frozen Dairy Dessert Cones, Vanilla (Similarity score: 16.56)
- Picard Vanille Cookie Dough (Similarity score: 16.58)
- La Fermière La Mousse Au Café (Similarity score: 17.21)
- Nice! Sundae Nut Cone Ice Cream (Similarity score: 17.23)
- Sundae Nut Cones (Similarity score: 17.23)
- Chocolate Nut Subdae Cones Vanilla Ice Cream (Similarity score: 17.23)
- Vanilla Ice Cream Nutty Royale Sundae Cones With Chocolate Topping And Nuts (Similarity score: 17.23)
- Petitpot Pot De Creme (Similarity score: 18.85)
- Marks & Spencer Dessert À La Fraise (Similarity score: 20.21)
Ingredients List
- E952
- E950
- E955
- Pyridoxine Hydrochloride
- Vitamin B6
- E120
- E101
- E150a
- E150d
- E133
- E140i
- E140ii
- E100
- E163
- Acidity Regulator
- E162
- E330
- Flavouring
- Colour
- E150d
- Caffeine
- Sweetener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)