Marks & Spencer Iced & Spiced Soft Bun
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 44.44444444444445% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 36g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Mini Rolls Fragola (Similarity score: 19.65)
- Tartefrais Tarte Griottine (Similarity score: 26.49)
- Petit Choisi Mini Roulés À La Fraise (Similarity score: 27.58)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Mandarinen Frischkäsetorte (Similarity score: 30.22)
- Tesco 6 Month Matured Christmas Pudding With Cider And Brandy (Similarity score: 32.90)
- Crous Languedoc Roussillon Tarte Passion Meringuée (Similarity score: 35.37)
- Marque Repère, Délisse Tartelette À La Framboise X 2 (Similarity score: 36.54)
- Snow's Nice Cream Co Inc Bart's Homemade, Peanut Butter Paradise Ice Cream (Similarity score: 37.13)
- Brothers Premium Vanilla Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 38.04)
- Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 40.53)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's, Chubby Hubby, Vanilla Malt Ice Cream With Fudge & Peanut Buttery Swirls (Similarity score: 40.53)
- Sainsbury's,sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Cognac Laced Christmas Pudding (Similarity score: 40.68)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 40.70)
- Fortnum Mason,fortnum & Mason St James Christmas Pudding (Similarity score: 41.12)
- Pasteis De Nata Cœur Cacao Noisette (Similarity score: 41.15)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Invert Sugar Syrup
- Emulsifier
- E472e
- E435
- Yeast
- Salt
- Palm Oil
- Gelling Agent
- Sugar
- Flavouring
- Wheat Starch
- Water
- Palm Fat
- Orange Zest
- Lemon
- Colza Oil
- Wheat Gluten
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)