Tartefrais Tarte Griottine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 23 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 23 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 34.93150684931507% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.9% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencer Iced & Spiced Soft Bun (Similarity score: 26.49)
- Snow's Nice Cream Co Inc Bart's Homemade, Peanut Butter Paradise Ice Cream (Similarity score: 29.99)
- Marie Callenders Cherry Pie, 43 Oz (Similarity score: 33.11)
- Claim Jumper Blueberry Pie (Similarity score: 36.41)
- Marie Callender's Frozen Pie Dessert, Blueberry, 39 Ounce (Similarity score: 36.41)
- Claim Jumper Cherry Danish Pie, 43 Oz (Similarity score: 36.55)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 37.10)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Mandarinen Frischkäsetorte (Similarity score: 37.89)
- Fortnum Mason,fortnum & Mason St James Christmas Pudding (Similarity score: 38.00)
- Leader Price Mini Rolls Fragola (Similarity score: 39.62)
- Crous Languedoc Roussillon Tarte Passion Meringuée (Similarity score: 41.27)
- Hacendado Filetes De Caballa Del Sur En Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 41.37)
- Lotus Biscoff The Original Cookie Butter Ice Cream (Similarity score: 42.38)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's, Chubby Hubby, Vanilla Malt Ice Cream With Fudge & Peanut Buttery Swirls (Similarity score: 44.05)
- Blueberry Pie (Similarity score: 44.85)
Ingredients List
- Sour Cherry
- Wheat Semolina
- Butter
- Milk Powder
- Egg White
- Filling
- Modified Starch
- Salt
- Preservative
- Raising Agent
- Water
- Flavouring
- Wheat Flour
- Sugar
- Fresh Egg
- Colza Oil
- Margarine
- Lupin Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)