morrisons chicken dippers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 13.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.1g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 18.30065359477124% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.3% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Käpt’n Tofu Käpt‘n Tofu Schatztruhe (Similarity score: 10.63)
- Asda White Pittas (Similarity score: 15.12)
- Pain De Mie Complet (Similarity score: 15.40)
- Iglesias Huevas De Merluza (Similarity score: 15.55)
- Eden Gourmet Houmous Gourmet (Similarity score: 18.40)
- Père Dodu Long Nuggets Au Poivre (Similarity score: 19.26)
- Bonarea Sardinas En Escabeche (Similarity score: 21.11)
- La Belle Iloise Rillettes De Thon Au Poivre Vert (Similarity score: 21.31)
- Pain 8 Grains Pain Biologique Au Levain (Similarity score: 21.72)
- Mon Repas Végétal Escalope Panée Blé (Similarity score: 23.23)
- Montey Atun En Aceite De Girasol (Similarity score: 23.78)
- Iceland Scotch Eggs (Similarity score: 24.08)
- Continente Pain Fibres D Epeautre (Similarity score: 24.50)
- Mejillones Del Pacífico En Escabeche (Similarity score: 24.71)
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 24.74)
Ingredients List
- Chicken Breast
- Raising Agent
- Potato Starch
- Wheat Starch
- Yeast
- Dextrose
- White Pepper
- Flavouring
- Water
- Fortified Wheat Flour
- Corn Flour
- Corn Starch
- Rapeseed Oil
- Salt
- Pea Fiber
- Pea Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)